18 Prill 2024

Mbi 100 banka kanë falimentuar këtë vit në SHBA

SHBA, 25 korrik - Numri i bankave që kanë falimentuar gjatë këtij viti në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka kaluar mbi 100.

Fondi për sigurimin e depozitave (FDIC) sipas të dhënave të tij mori përsipër shtatë institucione financiare në shtetet federale të Gjeorgjisë, Floridës, Karolinës Jugore, Kanzasit, Nevadës, Minesotës dhe Oregonit.

Në këtë mënyrë që prej fillimit të vitit kanë shpallur pamundësinë e tyre për likuidime 103 banka. Gjatë vitit të kaluar ishin gjithsej 140. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)