24 Mars 2023

Kuvendi miratoi në parim Projektligjin e Punës

Prishtinë, 4 qershor - Në seancën e sotme plenare të Kuvendit të Kosovës, të kryesuar nga dr. Jakup Krasniqi, kryetar i Kuvendit deputetët bënë shqyrtimin e parë të Projektligjit të Punës, Projektligjit për Komponentin rezervë të Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe Projektligjit për Vlerësimin e Ndikimit në Mjedis. Pas debatit, me shumicë votash nga deputetët u miratua në parim Projektligji i Punës.

Sipas Rregullores së re të Kuvendit, e cila përcakton të drejtën e deputetëve për deklarime jashtë rendit të ditës, disa nga deputetët ngritën një varg çështjesh dhe shqetësimesh.

Në vijim deputetët shtruan pyetje parlamentare, të cilave iu përgjigjën anëtarët e kabinetit qeveritar, përkatësisht ministrat: Ahmet Shala, Nenad Rashiq, Mahir Yagcilar, Bajram Rexhepi, Blerand Stavileci dhe Edita Tahiri.

Seanca vazhdoi punën duke shqyrtuar për herë të parë Projektligjin e Punës.

Në lidhje me këtë, ministri i Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, Nenad Rashiq, duke paraqitur Projektligjin vlerësoi se ky Projektligj rregullon pozitën e punëmarrësit dhe shumë çështjeve që kanë të bëjnë me këtë fushë. Ministria ka bërë përpjekje që ky Projektligj të jetë i harmonizuar me ligjet e shteteve në rajon dhe standardet e BE-së, tha Rashiq. Ai u bëri apel deputetëve për miratimin e këtij Projektligji, duke kërkuar nga ata angazhimin maksimal gjatë procedimit të tij deri në aprovimin final.

Gjatë një debati të gjerë, deputetët paraqitën vërejtjet, propozimet dhe rekomandimet e tyre lidhur me këtë Projektligj. Vërejtjet e tyre kishin të bënin veçanërisht me pushimin e lehonisë, për të cilin thanë se duhet paraparë që pushimi i lehonisë të jetë më i gjatë. Pas debatit, me shumicë votash nga deputetët u miratua në parim Projektligji i Punës.

Seanca vazhdoi punën duke bërë shqyrtimin e parë të Projektligjit për Komponentin Rezervë të Forcës së Sigurisë së Kosovës, dhe Projektligjit për Vlerësimin e Ndikimit në Mjedis.

Prezantimin e këtyre projektligjeve e bënë ministrat Fehmi Mujota, ministër i Ministrisë së Forcës së Sigurisë së Kosovës, dhe Mahir Yagcilar ministër i Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinorë.

Të dyja projektligjet u miratuan në parim me shumicë votash nga deputetët.

Në seancën e sotme deputetët miratuan Projektligjin për të drejtat dhe përgjegjësitë e deputetit, Projektligjin për Hetim Parlamentar dhe Projektligjin për Gazetën Zyrtare të Republikës së Kosovës.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)