26 Mars 2023

Kryetari Rafuna në Vjenë, siguron përkrahje për OEK

Vjenë, 12 tetor - Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Lulzim Rafuna, sot është pritur nga Zëvendës Presidentja e Zyrës Federale të Odës Ekonomike të Austrisë, Amelie Gros, në Vjenë të Austrisë, me të cilën ka biseduar për bashkëpunimin bilateral në mes dy odave.

Kryetari Rafuna shprehu mirënjohje për ndihmën dhe bashkëpunimin që ka dhënë Austria për konsolidimin e Odës Ekonomike të Kosovës, në kuadër të ndihmës së përgjithshme për Kosovën.

“Jemi mirënjohës për përkrahjen që i keni dhënë dhe vazhdoni t’i jepni Odës Ekonomike të Kosovës, në kuadër të ndihmës së gjerë që Austria i ofron Kosovës“, u shpreh Kryetari Rafuna dhe shtoi se “OEK është duke punuar që të ofrojë një platformë ku bizneset austriake do të mësojnë për mundësitë që ofrojnë bizneset e Kosovës“.

Në këtë takim, Kryetari Rafuna paraqiti vizionin për reformimin e Odës Ekonomike të Kosovës ashtu që bizneset e Kosovës, shteti i Kosovës, të kenë një institucion kredibil që kontribuon në zhvillimin ekonomik të vendit.

Zv. Presidentja Gros shprehu gatishmërinë që Zyra Federale Ekonomike e Austrisë të ofrojë kapacitetet e saja për të asistuar Odën Ekonomike të Kosovës në këtë rrugëtim.

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Lulzim Rafuna, këtë javë po qëndron për vizitë zyrtare në Vjenë, Austri, ku po takon përfaqësues të komunitetit të biznesit e me të cilët po bisedon për mundësitë për bashkëpunim në mes të bizneseve të dy vendeve.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)