26 Mars 2023

Kosova nikoqire e konferencës ndërkombëtare për qeverisje lokale

Prishtinë, 3 maj - Në Prishtinë do te mbahet me 6 e 7 maj një konferencë ndërkombëtare për qeverisje lokale, organizuar nga Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal në Kosovë.

Kjo ministri bën të ditur se “qëllimi i konferencës është prezantimi i progresit në reformën e pushtetit lokal dhe decentralizmit në Kosovë si dhe shkëmbimi i përvojave më të mira nga vendet e rajonit dhe Evropës lidhur me qeverisjen lokale”.

Procesi i reformimit të pushtetit lokal dhe decentralizmit vazhdojnë të mbeten njëra ndër çështjet me prioritet të lartë të institucioneve të Republikës së Kosovës, thuhet në njoftim, ku theksohet nevoja për të bashkëpunuar me vendet e rajonit drejt forcimit të qeverisjes lokale dhe shkëmbimit të përvojave.

Pjesëmarrës të kësaj konference do të jenë ministrat e vendeve të rajonit, nga Shqipëria - Lulzim Basha, ministër i Punëve të Brendshme, nga Kroacia - Davorin Mllakar, ministër i Administratës, nga Maqedonia - Musa Xhaferi, ministër i Pushtetit Lokal, nga Sllovenia - Henrik Gjerkes - ministër i Vetëqeverisjes Lokale dhe Zhvillimit Rajonal, dhe Dragan Pejanoviç - zëvendësministër i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike nga Mali i Zi.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)