27 Mars 2023

Hapet ndërmarrja gjermano-kosovare Kick Engineering & Manufacturing Kosovo

Prishtinë, 1 prill - Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë (MINT) ka njoftuar se sot do të organizohet ceremonia e hapjes së ndërmarrjes së parë gjermano-kosovare “Kick Engineering & Manufacturing Kosovo”.

Kjo ndërmarrje hapet  në kuadër të Zhvillimit të Bizneseve Gjermano - Kosovare në Kosovë, që do të mundësojë themelimin e parkut të biznesit gjerman në fushën e inxhinierisë mekanike në Kosovë.
​
MINT, përmes Agjencisë për Investime dhe Përkrahje të Ndërmarrjeve, e ka mbështetur këtë kompani për të ardhur për të investuar në Kosovë.

Pjesëmarrës në këtë ceremoni do të jetë ministrja e MINT, Rozeta Hajdari, me bashkëpunëtorë, si dhe përfaqësues tjerë të ministrive.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)