31 Mars 2023

Greqia ka nevojë deri më 19 maj një ndihmë prej miliardash

Athinë, 27 prill - Sipas fjalëve të ministrit grek të Financave Giorgos Papakonstantinou, Greqisë i nevoitet më së vonti deri më 19 maj një ndihmë financiare prej miliardash.

Ndryshe vendi praktikisht mund të bëhet i paaftë për të paguar, tha Papakonstantinou para parlamentit në Athinë. Më 19 maj detyrimi  që duhet paguar  arrin në  lartësinë e nëntë miliardë eurove. 

Në të njëjtën kohë parandalohen  kushtet "tepër të shtrenja" në tregun financiar që Greqia  të mund  sigurojë aty para të reja.

Mediet greke raportojnë gjithashtu  për një bisedë telefonike të ministrit me kancelaren Angela Merkel. Për hollësitë e kësaj bisede nuk jepen të dhëna.

Merkel, si edhe ministri gjerman i Financave Wolfgang Shäuble  përsëritën në Berlin se vendimi për ndihma bie fillimisht  deri sa të të kenë përfunduar negociatat mes Komisionit Evropian, Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe qeverisë greke.

Nga paketa ndihmë e BE-së në vlerën prej 30 miliardë eurosh gjithsej, vetëm Gjermania duhet të japë 8, 4 miliardë euro. 15 miliardë euro të tjera do ti japë FMN-ja. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023 - Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)