24 Mars 2023

FMN: Ekonomia globale të rritet më tepër se niveli i parashikuar

New York, 22 prill - Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) thotë se pas daljes nga recesioni, ekonomia globale duhet të rritet më tepër se sa niveli i parashikuar prej 4.2 përqind.

Ekspertët e FMN-së thonë se rigjallërimi ekonomik do të çojë në rritjen e ndjeshme të ekonomisë së Kinës me 10 për qind.  Shtetet e Bashkuara do të kenë një rritje më të ngadaltë prej 3.1 përqind, por më të shpejtë se Evropa prej një përqind.

FMN-ja thotë se përpjekjet e qeverive për të nxitur ekonominë ishin të dobishme, por paralajmëron se rritja e deficitit mund të pengojë rritjen në të ardhmen.  Autorët e raportit thonë se përpjekjet për stimulimin e ekonomisë që u bënë këtë vit duhet të vazhdojnë, por shumë vende duhet të shkurtojnë shpenzimet vitin e ardhshëm.

FMN-ja thotë se për të ruajtur ritmin e rritjes ekonomike botërore, është e nevojshme që vendet me deficit të lartë tregtar, siç janë Shtetet e Bashkuara, të shkurtojnë kërkesën, ndërsa vende si Kina, me suficit tregtar të nxisin kërkesën e brendëshme.

Fondi Monetar Ndërkombëtar po bën gjithashtu thirrje për rregulla më funksionale për financat, përfshirë kërkesën për bankat që të kenë rezerva më të mëdha monetare për të mbuluar investimet e pasuksesshme.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)