27 Mars 2023

Evropa nuk e shpëton Greqinë por bankat e saj

Zagreb, 14 maj - Të gjithve u është e qartë se Evropa dhe FMN-ja me miliardat e tyre nuk e shpëtojnë Greqinë, por bankat e mëdha evropiane, të cilat nga Greqia kanë kërkesë në vlerë prej 162 miliardë euro.

Kjo theksohet në analizën e gazetës kroate “Jutarnji List”, sipas të cilës pyetja kyçe është nëse shuma e madhe dedikuar për Greqinë mund ta shpëtojë vendin nga falimentimi.

“Pesimistët theksojnë se Greqinë asgjë nuk mund ta shpëtojë, ndërsa ndihma e dhënë vetëm mund ta shtyejë agoninë. Borxhi grek tejkaloi 115 për qind të BPV-së së saj, ndërsa vitin e ardhshëm pritet të arrijë 125 për qind”, thuhet në analizën e “Jutarnj List”.

Gazeta kroate shkruan se Greqia me siguri do të falimentonte më 19 maj, nëse nuk merrte ndihmën në vlerë prej 110 miliardë euro.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)