29 Shkurt 2024

Ekonomia spanjolle, me shenja të përmirësimit

Madird, 8 maj - Ekonomia e Spanjës filloi të tregojë shenja minimale të përmirësimit. Ajo doli nga recesioni.

Sipas të dhënave të fundit, në tremujorin e parë të këtij viti ajo u rrit me 0.1 për qind. Mirëpo, kjo nuk nënkupton fundin e problemeve.

Në fillim të javës u njoftua se përqindja e të papunëve është 20 për qind që është më e larta gjatë 13 viteve të fundit.

Edhe agjencitë botërore të reitingut e zvogëluan reitingun e kredive të vendit për shkak të borxhit të madh publik.

Vitin e kaluar Spanja e mbylli rënien e ekonomisë prej minus 3.6 për qind.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)