01 Prill 2023

Edhe Portugalia me plan të ashpër kursimi

Lisbona, 27 nëntor - Parlamenti i Portugalisë miratoi sot një plan për të rritur taksat dhe për të shkurtuar pagat dhe përfitimet sociale në vitin e ardhshëm me qëllim që të kthejë besimin e tregut në financat publike.

Borxhi i madh i shtetit dhe rritja e ulët ka alarmuar investitiorët dhe ka krijuar mundësinë që Portugalia të jetë shteti i ardhshëm pas Greqisë e Irlandës që kërkon ndihmë nga BE-ja.

Qeveria portugeze insiston se nuk i duhet pako shpëtimi financiare, duke thënë se masat e ashpra do ta kthejnë shëndetin fiskal.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)