24 Mars 2023

BSPK: Ngritja e çmimit të bukës, barrën e bart Qeveria

Prishtinë, 12 gusht - Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës, (BSPK), përmes një konference për media shfaqi shqetësimin për shtrenjtimin e bukës dhe miellit.


Kryetari i BSPK-së Haxhi Arifi tha se shtrenjtimin e çmimit të bukës dhe grurit duhet ta bart Qeveria e Kosovës mbi supe, mirëpo ai nuk dha asnjë variant se di duhet të veprohet për të dalë nga kriza.

Arifi gjithashtu tha se Qeveria, konkretisht Ministria e Bujqësisë duhet t’i subvencionojë fermerët në mënyrë që tokat të punohen më shumë dhe të mos varemi vetëm nga importi. “Kur kemi një sipërfaqe më të madh të grurit mund t’i përballojmë edhe këto kriza që po vinë, andaj Ministria e Bujqësisë duhet ta ketë një buxhet që të subvencionojë fermerët për derivatet, plehrat dhe elementet tjera”.

I pari i BSPK-së përmendi edhe problemin e shkatërrimit të tokave bujqësore nga ndërtimet e betonta që sipas tij, ndikon drejtpërsëdrejti në zvogëlimin e masës së grurit. “Në të kaluarën u mbjellshin 110 mijë hektarë grurë, tani është zvogëluar drastikisht sipërfaqja e grurit dhe miellit dhe tani i është dhënë më shumë rëndësi tokave të betonta dhe tash është duke u rrudh toka bujqësore”.

Arifi tha se kjo Qeveri duhet të mendoj pak më ndryshe në këtë drejtim. “Qeveria duhet t’i aktivizojë mekanizmat e vetë sepse ka një disproporcion në mes të këtyre çmimeve dhe këtë duhet ta kontrolloj shteti dhe jo këto çmime të bëhen sipas tekeve dhe dëshirave të dikujt”, tha ai.

Arifi foli edhe për shpërndarjen e 20 për qindëshit. Ai tha se bordi i Agjencisë Kosovare të Privatizimit ka votuar një listë prej 20 ndërmarrjeve të 20 për qindëshit që duhet të shpërndahet. “Së shpejti, pas aprovimit të këtyre listave do të bëhet shpërndarja sipas marrëveshjes dhe vendimit që e ka nxjerr AKP-ja”, tha Arifi.

Elhami Ismajli

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)