26 Mars 2023

Bernanke: Vendet e G-20 t'i koordinojnë politikat ekonomike

Seul, 1 qershor - Kryetari i rezervave federale të SHBA-ve Ben Bernanke bëri thirrje që fuqitë botëore të G-20 t'i koordinojnë më me kujdes politikat ekonomike, në tentimet për të forcuar ekonominë globale.

Në fjalimin gjatë konferencës së Bankës qendrore koreanojugore në Seul, Bernanke tha se ekziston nevoja e „bashkëpunimit të zgjeruar ndërkombëtare“.

Ministrat financiarë të G-20 do të takohen në Busan, Korea Jugore vonoi këtë javë, ndërsa bisedimet me siguri do të lidhen me dukuritë rrjedhëse të krizës globale.

„Përforcimi i sistemit ndërkombëtar financiar, sigurimi se institucionet financiare me rregulluar me kujdes, mirë të kapitalizuara, likuide dhe transparente kërkojnë bashkëpunim shumë të kujdesshëm ndërkombëtar“, deklaroi Bernanke.

Liderët e vendeve të G-20 do të takohen në Kanada në fund të qershorit. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)