27 Mars 2023

BE aprovoi 85 miliardë euro ndihmë për Irlandën

Bruksel, 30 nëntor - Ministrat e financave të BE-së arritën pajtim për ndihmë financiare për Irlandën në vlerë prej 85 miliardë euro, e cila d të ndihmë që të ruhet stabiliteti financiar në eurozonën.

Eurokomisari Oli ren në pres konferencë konfirmoi lajmin për marrëveshjen në Bruksel.

Nga 85 miliardë eurot e aprovuara, 35 miliardë do të dedikohen për bankat, ndërsa 50 miliardë tjera janë për nevojat buxhetore të vendit.

Nga ndihma, 10 miliardë euro do të shërbejnë për rikapitalizimin urgjent të sektorit banker, ndërsa 25 miliardë do t’i qëndrojnë në disponim për t’u mirëmbajtur ky sector, deklaroi Ren.

Kryeministri irlandes Brajan Koen bëri të ditur se shkalla mesatare kamatore e shumës do të jetë 5.8 për qind në nivel vjetor.

“Vlera do të varojë sipas absorbimit dhe kushteve të tregut”, shtoi ai.

Si kusht për marrjen e ndihmës, Qeveria e Irlandës duhej të miratonte plan katërvjeçarë për kursim i cili është i ngjashëm me atë në Greqi.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)