31 Mars 2023

BB: Dërgesat e parave po shtohen për vendet në zhvillim

Washington, 17 nëntor - Banka Botërore thotë se sasia e parave që po transferojnë imigrantët për në vendet e tyre, po njeh përsëri rritje pas një rënie gjatë periudhës së recesionit.

Disa familje në vendet në zhvillim varen tërësisht nga paratë që u dërgojnë të afërmit në emigrim. Banka Botërore thotë se dërgesat po rriten pas një rënieje të theksuar vitin e kaluar.  Hans Timmer punon për Bankën Botërore.

Një avantazh i rëndësishëm i dërgesave është se paratë shkojnë drejt e te familjet që shpesh janë në nevojë.

Në shkallë botërore, dërgesat pritet të arrijnë në 440 miliard dollarë deri nga fundi i vitit, 25 miliard rritje që nga 2009-a. Tre të katërtat do të shkojnë drejt vendeve në zhvillim.

Dërgesat janë të rendësishme për sasinë e tyre që tani kapin 325 miliard dollarë për vendet në zhvillim. Kjo është tre herë më e madhe sesa ndihma zyrtare për zhvillimin. Është pothuajse aq e madhe sa të gjitha investimet e huaja të marra sëbashku.

Paratë e dërguara në vendet në zhvillim pritet të shtohen më tej, duke kapur 370 miliard në vitin 2012. Vendet që marrin më shumë dërgesa janë familjet në Afrikën Nënsahariane, India, Kina, Meksika dhe Filipinet.

Kjo do të thotë se papritur familjet kanë bilanc pozitiv të parave që mund t’i përdorin për shkollimin e fëmijëve. Kanë teprica parash që mund t’i investojnë në biznese të vogla. Ata mund të hapin edhe llogari bankare sepse kanë monedha të huaja.

Pavarësisht shenjave për rimëkembjen globale, studimi thotë se pasiguria e monedhave të huaja dhe shtrëngimi i imigracionit në botë ende përbën një rrezik të konsiderueshëm për ata që marrin para nga jashtë. Dërgesat më të shumta bëhen nga ata që jetojnë në Shtetet e Bashkuara, Arabinë Saudite, Zvicër dhe Gjermani.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023 - Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)