24 Mars 2023

Bashkëpunim ekonomikë në mes OEK-ut dhe komunave të Kosovës

Prishtinë, 2 shtator – Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Sadri Ferati ka vizituar Odën Ekonomike të Kosovës, (OEK) dhe gjate takimit me kryetarin, Safet Gërxhaliu ka theksuar rendësin e angazhimit të pushtetit lokal në krijimin e kushteve për zhvillimin e biznesit.

Kryetari i Odes, Safet Gërxhaliu tha se me ministrin Ferati është bisedua për në rend të pare për mundësitë e bashkëpunimit.

“Kemi bisedua për  mundësinë e shfrytëzimit te Odave Rajonale si bërthamë për te promovuar hapat e parë të decentralizimit  ekonomike i cili është një parakusht për decentralizim politike dhe i një rëndësie te veçante, si për përkrahjen e bizneseve ekzistuese ne Kosovë qofte  për te promovuar atraktivitetin për investime dhe investitor te huaj”, th ai.

Ndërsa ministri Ferati theksoi se komunat janë organet kompetente për zhvillim ekonomik lokal. “Ne jemi ne fazën e krijimit te një koncepti akoma me te qarte qe te diskutojmë  qe nga vet ligjet momentale çka duhet dhe ku duhet te ndërhyhet ne mënyrë qe te krijohet parakusht me i mire ne mënyrë qe komuna ta luaj rolin e vet qe  e ka për zhvillim ekonomik lokal dhe te krijoj parakushte me te mira ngase siç dihet  tani ne ekonominë e tregut ne ekonomin e lire pikërisht ndërmarrësia ose biznesi është ajo qe gjeneron dhe mundëson një zhvillim ekonomik”, tha Ferati.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)