27 Mars 2023

Banka Qendre Evropiane: frika ndaj inflacionit është pa bazë

Bruksel,  13 maj - Banka Qendrore Evropiane ka hedhur poshtë si të pabaza zërat që shprehin frikë për rritje të inflacionit për shkak të paketës së shpëtimit në mbështetje të euros.

Banka Qendrore Evropiane nuk do të kthehet tani në një prodhuese bankënotash, siguroi presidenti i Bankës me qendër në Frankfurt, Jean-Claude Trichet.

Të gjitha paratë që banka u vë në dispozicion vendeve të zhytura thellë në borxhe, do t'i tërheqë përsëri.

Banka Qendrore Evropiane kishte njoftuar më parë se do të blinte bono thesari të vendeve në vështirësi si Greqia, për t'u krijuar atyre hapësirë veprimi financiar.

Me këtë ndërhyrje Banka Qendrore shton të paktën në periudhë afatshkurtër në Eurozonë sasinë e parave në qarkullim dhe kështu edhe rrezikun për inflacion. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)