08 Dhjetor 2023

Ushtria ruse humb 29.450 ushtarë, 206 avionë, 170 helikopterë dhe 1.305 tanke

Kiev, 26 maj - Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës ka njoftuar se ushtria ruse ka humbur deri tani 29.450 ushtarë, 206 avionë, 170 helikopterë dhe 1.305 tanke.

Në deklaratën e bërë nga Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës lidhur me humbjet e ushtrisë ruse nga data 24 shkurt deri më 25 maj, thuhet se në 24 orët e fundit ushtria ruse ka humbur edhe 100 ushtarë të tjerë.

Sipas të njëjtës deklaratë ushtria ruse ka humbur gjithsej 29.450 ushtarë, dhe se asaj i janë shkatërruar: 206 avionë, 170 helikopterë, 1.305 tanke, 3.213 automjete të blinduara, 606 topa, 201 sisteme raketahedhës dhe 93 sisteme të mbrojtjes ajrore.

Shtabi i Përgjithshëm ukrainas ka njoftuar se forcat ruse kanë humbur gjithashtu 2.218 automjete, 13 anije dhe motoskafë të lehtë, 491 mjete ajrore pa pilot (dronë), po ashtu janë goditur dhe shkatërruar në ajër 112 raketa të lëshuara nga rusët.

Gjithashtu ushtria ruse ka shtuar sulmet ajrore për të mbështetur operacionet tokësore në lindje të Ukrainës.

Sipas deklaratës së bërë nga Ministria ruse e Mbrojtjes më 25 mars, në Ukrainë kanë vdekur 1.351 ushtarë rusë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)