27 Mars 2023

Ukraina vret në luftë kolonelin rus Andrei Zakharov

Kiev, 10 mars - Koloneli Andrei Zakharov, komandant i një regjimenti tankesh ruse, u eliminua nga forcat ushtarake në distriktin Brovary të rajonit Kiev.

Ky lajm është bërë i ditur nga mediat ukrainase të cilat shprehen se në rajonin e Kievit, Forcat e Armatosura të Ukrainës likuiduan komandantin e regjimentit të pushtuesit.

Sipas komandës së Forcave Tokësore të Forcave të Armatosura, në vitin 2016 Zakharov mori një urdhër "Guximi" nga Putin.

Asokohe, Vladimir Putin shpërndau disa dekorata shtetërore për personelin e shërbimit dhe specialistët e industrisë së mbrojtjes, të cilët u dalluan në kryerjen e misioneve speciale në Republikën Arabe Siriane.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)