08 Dhjetor 2023

Ukraina rrëzoi më shumë se 60 raketa të lëshuara së fundmi nga Rusia

Kiev, 6 dhjetor - Mbrojtja ajrore e Ukrainës rrëzoi më shumë se 60 nga 70 raketa të lëshuara së fundmi nga Rusia, tha presidenti Volodymyr Zelenskyy.

Në një video-mesazh të postuar në Telegram, Zelenskyy tha se forcat ruse kryen përsëri sulme me raketa kundër vendit të tij.

"Një raport për ditën. Rezultati kryesor: U lëshuan 70 raketa ruse, shumica e tyre u rrëzuan. Kalibr, Kh-101 etj", tha ai.

Duke theksuar se është "mirënjohës ndaj partnerëve" për sistemet e mbrojtjes ajrore që Ukraina po i përdor aktualisht, Zelenskyy tha: "Por për fat të keq, ne ende nuk mund të arrijmë siguri të plotë në qiellin tonë – pati disa goditje".

"Fatkeqësisht, ka viktima. Deri më tani, katër persona janë vrarë nga sulmet ruse sot", shtoi ai.

Presidenti ukrainas tha gjithashtu se ndërprerjet e energjisë elektrike po vazhdojnë në vend për shkak të sulmeve ruse dhe vuri në dukje se ka ndërprerje emergjente të energjisë në shumë rajone, përfshirë kryeqytetin Kiev.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)