20 Mars 2023

Turqia serish goditet nga një tjetër tërmet 7.7 ballë

Ankara, 6 shkurt - Turqia ka marrë një tjetër goditje të rëndë pak më parë, teksa është regjistruar një lëkundje pas tërmetit shkatërrues të mëngjesit.

Sipas mediave vendase, tërmeti ka ndodhur pak minuta më parë me magnitudë 7.7 ballë, ndërsa epiqendra ka qenë në Turqinë qendrore.

Agjencia për Menaxhimin e Fatkeqësive dhe Emergjencave të Türkiye-s (AFAD), njoftoi se magnituda e tërmetit që ndodhi në rajonin Pazarcık në qytetin Kahramanmaraş rreth orës 04:17 është revizionuar në 7.7 ballë pas punimeve të detajuara sizmilogjike, transmeton Anadolu.

Në një deklaratë nga llogaria e saj në median sociale, AFAD tha se "Forca e tërmetit që ndodhi këtë mëngjes sot në rajonin Pazarcık (Kahramanmaraş) rreth orës 04:17 është revizionuar në 7.7 ballë me punimet e detajuara sizmilogjike".
 
Ndërsa disa orë me herët Turqia u godit nga një termet 7.8 balle i cili la të paktën 500 të vdekur, teksa mijëra gjenden ende poshtë rrënojave të shkatërrimit që la pas tërmeti 7.8 ballë në Turqinë juglindorë në orët e para të mëngjesit të sotëm.

Lëkundjet u ndjenë pak pas orës 4 të mëngjesit të së hënës me orën lokale, 23 kilometra (14.2 milje) në lindje të Nurdagi, provincën Gaziantep, në një thellësi prej 24.1 kilometrash (14.9 milje), tha Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara (USGS). Nurdagi ndodhet përgjatë kufirit Turqi-Siri dhe tërmeti u ndje në disa vende të rajonit, duke përfshirë Sirinë dhe Libanin.
    

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 mars 2023 - Qendra Kosovare për Studime Gjinore organizon konferencën “Konventa e Stambollit: Forcimi i zbatimit në përfundimin e dhunës ndaj grave, dhunës në familje dhe dhunës në baza gjinore”. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Shoqata e Bankave të Kosovës organzon shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë. (Shkolla "Elena Gjika" në Prishtinë, ora 10:00)

- Mbahet konferenca e parë për prezantimin e monitorimit të Strategjisë së Ujërave për Kosovën 2017-2036 dhe prezantimin e propozimit të Politikave për Menaxhimin e Territorit Rreth Resurseve Ujore në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Përzgjedhësi i Kombëtares së Kosovës, Alain Giresse do të mbajë konferenca për media në nismë të grumbullimit për dy ndeshjet kualifikuese për Euro 2024 kundër Izraelit dhe Andorrës. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 11:00)

- Shoqata 'Flaka e Llapit' mbajnë konferencë akademi përkujtimore me rastin e trevjetorit të ndarjes nga jeta të Rifat Blakut. (Salla e teatrit 'Avdush Hasnai' në Podujevë, ora 13:30)

- Kombëtarja e Kosovës fillon edhe përgatitjet për këto dy ndeshje. (Kampi Nacional në Hajvali, ora 16:00)

- Në kuadërt të edicionit XXIII i Javës së Frankofonisë në Kosovë organzohet aktiviteti 'Street Art, Balkan Trafic', krijim nga dy artistë franko-belgë. (Rr. Sylejman Vokshi, 66 në Prishtinë, ora 16:30)