04 Tetor 2023

Statusi i Kosovës dhe integrimi i Serbisë, dy procese paralele

Bruksel, 21 May - Shtetet të cilat dëshirojnë të aderojnë në Bashkimin Evropian, do të mund të hyjnë në BE vetëm atëherë kur të jenë të gatshme për një gjë të tillë dhe këtu nënkuptohet reforma e sistemit gjyqësor dhe lufta kundër korrupsionit, ka thënë komisioneri evropian për zgjerim, Stefan Fule.

Fule, në një intervistë për të përditshmen “Blic”, të Beogradit ka thënë se hyrja e Serbisë në BE dhe statusi i Kosovës janë dy çështje që ecin paralelisht.

Mirëpo ai e ka porositur Beogradin zyrtar se marrëdhëniet e mira fqinjësore janë po ashtu një prej kushteve për integrim në Bashkimin Evropian.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)