05 Mars 2024

Sllovakia furnizon Ukrainën me armë të rënda

Bratisllavë, 28 prill - Presidentja Zuzana Čaputová deklaroi sot se Sllovakia është e gatshme të furnizojë Ukrainën fqinje me armë shtesë, për sa kohë që mbrojtja e vendit të saj mbetet e sigurt.

“Negociatat janë në zhvillim e sipër për t’i dërguar Ukraines obusët vetëlëvizës të projektuar dhe zhvilluar nga Sllovakia”, tha Čaputová.

“Pozicioni i republikës sllovake është i qartë. Përveç ndihmës humanitare, kemi ofruar edhe ndihmë ushtarake, për nga vëllimi… kjo është ndihma më e madhe në historinë e republikës sllovake”, tha Čaputová.

Sllovakia i ka dhuruar Ukrainës sistemin e saj të mbrojtjes ajrore S-300, mes armëve dhe pajisjeve të tjera.

Megjithatë, Čaputová tha se parakushti për dërgesat e mëtejshme të armëve ishte që vetë gatishmëria ushtarake e Sllovakisë të mos minohet.

“Për këtë arsye, bisedimet po zhvillohen jo vetëm me përfaqësuesit ukrainas, por edhe me aleatët e NATO-s”, tha ajo.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)