31 Mars 2023

SHBA e shqetësuar me zhvillimet e fundit në Kosovë

Washington, 8 nëntor - Ndihmëssekretarja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Karen Donfried bëri thirrje që të gjitha palët duhet të ndërmarrin hapa të sigurta pas tensioneve të krijuara në veri të Kosovës.

Ajo theksoi se SHBA-të po shpenzojnë kohë dhe vëmendje në Ballkanin Perëndimor dhe se zhvillimet e fundit në Kosovë janë arsye për shqetësim.

Donfried tha se duhet të vazhdohet puna me marrëveshjet mes dy vendeve, që janë nënshkruar në Bruksel, përfshirë edhe fillimin e bisedimeve për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

Sipas saj, dorëheqja e serbëve nga institucionet e Kosovës nuk është zgjidhje, por rrit mundësinë e përshkallëzimit të tensioneve në terren.

“Ne po shpenzojmë shumë kohë dhe vëmendje edhe për Ballkanin Perëndimor dhe konkretisht për marrëdhëniet ndërmjet Serbisë dhe Kosovës. Dhe ju pyetët konkretisht për veriun e Kosovës. Shtetet e Bashkuara pajtohen me Bashkimin Evropian se zhvillimet e fundit janë një shkak i vërtetë për shqetësim dhe po vënë në rrezik përparimin e rëndësishëm të arritur në dialogun e lehtësuar nga BE-ja.

"Tërheqja e serbëve të Kosovës nga institucionet e Kosovës nuk është zgjidhje e mosmarrëveshjeve aktuale dhe ka potencial për të përshkallëzuar më tej tensionet në terren. Ne besojmë se të gjitha palët duhet të ndërmarrin hapa për të ulur tensionet dhe për të siguruar paqen dhe stabilitetin. Veprimet dhe retorika që rrisin mundësinë e dhunës vënë në rrezik të panevojshëm jetët e pafajshme dhe ato të paqeruajtësve ndërkombëtarë në terren."

"Si Kosova ashtu edhe Serbia duhet të zbatojnë marrëveshjet të cilat tashmë i kanë nënshkruar përmes procesit të dialogut, duke përfshirë fillimin e negociatave për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe."

"Ne besojmë se dialogu ka dëshmuar se është një mekanizëm i rëndësishëm dhe fleksibël për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve. Ne u bëjmë thirrje palëve të përfitojnë plotësisht nga kjo. Dhe Shtetet e Bashkuara janë plotësisht të përkushtuara për të mbështetur atë dialog të lehtësuar nga BE”, tha ajo.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023 - Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)