05 Dhjetor 2023

Shala merr çmimin ndërkombëtar “Global Youth Leadership Award 2021”

Katmandu, 23 nëntor - Ambasadorja e Vullnetit të Mirë për Kosovën në IHRC Elvana Shala  po qëndron në Nepal ku ka pranuar zyrtarisht çmimin ndërkombëtar “Global Youth Leadership Award 2021” që iu nda nga zv/ Presidenti Nepalit Nanda Kishor Pun.

Në kuadër të vazhdimit të vizitës së saj zyrtare ajo sot ka takuar Ministrin e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë në Qeverinë e Nepalit Devendra Paudel të cilin e ka njoftuar me progresin që ka bërë Kosova në fushën e arsimit, shkencës, teknologjisë dhe kulturës, sukseset e të rinjëve tonë kudo ne botë dhe garishmërinë e vendosjes së mardhënieve tona diplomatike.

Ajo i ka shpalosur edhe disa argumente pse duhet njohur shtetësia  e Kosovës nga Nepali si dhe i ka kërkuar fillimin e negociatave me qeverinë për njohjen e Republikës së Kosovës.

Ministri Paudel ka vlerësuar lartë punën e Ambasadores Shala dhe e ka uruar për cmimin e pranuar nga Nepali dhe i ka kerkuar që të ketë një vizitë zyrtare bilaterale Kosovë - Nepal si dhe ka shprehur dëshirën e plotë për të filluar punën rreth njohjes së shtetësisë së Kosovës.  

Takimi i Ambasadores Shala me ministrin Paudel është bërë në koordinim të plotë edhe me Ambasadorin e Kosovës në Bangladesh Guner Uraya.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)