27 Mars 2023

Rusia ka fuqi për vetëm edhe për 14 ditë luftë

Londër, 15 mars - Forcat ruse mund të jenë në gjendje të mbajnë kapacitetin e plotë luftarak vetëm për ‘dhjetë deri në 14’ ditë të tjera, thanë mbrëmë burime të larta të mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar.

Sipas këtij burimi, në përfundim të këtyre dy javëve njerëzit e Putinit do të luftojnë për të mbajtur tokën që kanë zaptuar tashmë nga trupat ukrainase.

Burimet e mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar thonë se Kievi për Moskën ka marrë tashmë “arratinë” dhe ushtria ruse mund të jetë vetëm dy javë nga ‘pika kulmore’ – pas së cilës ‘forca e rezistencës së Ukrainës duhet të bëhet më e madhe se forca sulmuese e Rusisë’. Përparimet në të gjithë Ukrainën tashmë janë ndalur pasi fuqia ushtarake e Moskës është e shkurtër.

Presidenti Volodymyr Zelensky i bëri jehonë këtij optimizmi në një fjalim herët në mëngjes drejtuar popullit ukrainas, duke thënë se ushtria e tij vazhdon të shkaktojë “humbje shkatërruese për trupat ruse”.

“Së shpejti numri i helikopterëve të rrëzuar të Rusisë do të arrijë në qindra njësi. Ata kanë humbur tashmë 80 avionë luftarakë. Qindra tanke dhe mijëra njësi të tjera pajisjesh. Në 19 ditë, ushtria ruse ka humbur më shumë në Ukrainë sesa në dy luftëra të përgjakshme dhe shumëvjeçare në Çeçeni”, shtoi ai.

Por, ndërsa pushtimi i Rusisë lëkundet, metodat e saj bëhen më brutale – me qytetet që vihen gjithnjë e më shumë nën gjuajtjen pa kriter të raketave.

Kyiv, kryeqyteti, pësoi një raund tjetër bombardimesh të martën në mëngjes, ndërsa blloqet e apartamenteve u dogjën nga raketat e orëve të para, megjithëse nuk kishte asnjë shifër të menjëhershme për viktimat.

Ushtria e Ukrainës tha se katër helikopterë rusë, një avion dhe një raketë lundrimi u rrëzuan nga forcat e saj, të cilat mbetën në kontroll të të gjitha qyteteve të mëdha – përfshirë portin jugor të Mariupolit të goditur keq. Pushtimi belbëzues i Putinit ka detyruar edhe aleatët e tij të ngushtë të pranojnë publikisht se gjërat nuk do të planifikohen.

 Shefi i Gardës Kombëtare Ruse Viktor Zolotov – dikur i ngarkuar për sigurinë personale të Putinit – pranoi të martën se “jo gjithçka po shkon aq shpejt sa do të donim”. Por ai ende këmbënguli se Rusia do të arrinte fitoren “hap pas hapi”.

Kremlini tha gjithashtu se mund të zgjedhë ende të marrë kontrollin e qyteteve të mëdha në Ukrainë, pavarësisht pretendimeve të rreme se qëllimi i ‘operacionit të tij special ushtarak’ është ‘çlirimi’ i vendit. Ajo vjen pasi u shfaqën pamjet e trupave ruse duke nisur sulme më shkatërruese në qytetin port të Kharkiv, me shpërthime që ndriçuan qiellin e natës./BW

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)