21 Shtator 2023

Putini është mashtruar nga zyrtarët ushtarakë rusë

Moskë, 31 mars - Shtëpia e Bardhë ka deklaruar se ka prova të tensioneve midis Presidentit rus Vladimir Putin, i cili u mashtruan për luftën në Ukrainë, dhe zyrtarëve ushtarakë rusë.

Në konferencën e tij të përditshme për shtyp, Drejtoresha e Zyrës së Komunikimit të Shtëpisë së Bardhë, Kate Bedingfield, iu përgjigj pretendimeve në shtypin amerikan se "Shtetet e Bashkuara kanë informacione se Putini ishte mashtruar".

Bedingfield tha se nuk mund të komentonte pikëpamjet e Vladimir Putin për këtë çështje.

"Por mund të them se ne kemi prova se Putini u ndje i mashtruar nga ushtria ruse, gjë që çoi në tensione me zyrtarët ushtarakë. Ne besojmë se Putini ishte keqinformuar për performancë të ushtrisë ruse dhe sa keq u prek ekonomia nga sanksionet", deklaroi Kate Bedingfield.

Ajo vuri në dukje se këshilltarët e Vladimir Putin kanë frikë t'i tregojnë të vërtetën.

“Është e qartë se lufta e Putinit po bëhet një gabim gjithnjë e më i madh strategjik, i cili e ka bërë Rusinë më të dobët dhe më të izoluar në arenën ndërkombëtare në planin afatgjatë”, tha Bedingfield.

Trupat ruse filluan një ofensivë në Ukrainë më 24 shkurt.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)