27 Mars 2023

Ndotja nga nafta, Obama thërret drejtuesit e "BP"

Washington, 11 qershor - Drejtuesit më të lartë të kompanisë britanike naftënxjerrëse, "British Petroleum' janë thirrur nga Senati dhe presidenti amerikan Barak Obama për të diskutuar mbi situatën e shkaktuar pas derdhjeve të naftës në Gjirin e Meksikës.

Karl Henrik Svanberg, president i BP, dhe administratori i deleguar i kësaj kompanie, Toni Hauard do të mbërrijnë në Uashington. Svanberg pritet të mbërrijë në Uashingtom për t'u takuar me presidentin amerikan Obama ndërsa Toni Hauard për të dhënë shpjegime para Senatit amerikan.

Kjo është hera e parë që presidenti Obama takohet më një zyrtar të lartë të kompanisë BP. Më parë Obama ishte shprehur se kërkontë vepra në ndaljen e ndotjes dhe jo fjalë, ndaj edhe kishte evituar takimet me ta.

Takimet pritet të zhvillohen vetëm pak kohë nga studimi më i fundit i shkencëtarëve mbi sasinë e naftës që derdhet në det.

Sipas tyre sasia e arit të zi që ndot ujrat në Gjirin e Meksikës është dyfishuar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)