27 Mars 2023

Ministri Hyseni në KS: Të zëvendësohet rezoluta 12 44

New York, 4 gusht - Ministri i jashtëm i Kosovës Skënder Hyseni në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të Kombëve të Bashkuara ka kërkuar sërish zëvendësimin e rezolutës 12 44 të OKB-së.

Duke folur në mbledhjen e KS-së për Kosovë Hyseni theksoi kërkesa për zëvendësimin e kësaj rezolute është në përputhje të plotë me objektivin e Kosovës për tu bërë anëtare e OKB-së.

"Ka ardhur koha që rezoluta 12 44 të zvendësohet dhe t'i lihet vend pasqyrimit të realitetin në Kosovë dhe kjo kërkesë është në përputhej me objektivin e fundit të Kosovës për tu bërë anëtare e OKB-së" theskoi Hyseni.

Kërkesa për zëvendësim të 1244 sic ka thënë ai është në linjë me objektivin e Kosovës për t'u bërë anëtare e OKB-së. Anëtarësimi në OKB është objektiv të cilin synojmë t'a arrijmë sa më shpejtë që të jetë e mundshme, si një hap i natyrshëm pas Mendimit të GJND-së.

Ai gjithashtu theksoi se shpreh mirënjohjen e OKB-së për rolin që ka luajtur në të gjitha fazat e pas luftës në Kosovë duke shtuar se ai ndihet krenar për përparimet që janë arritur në Kosovë që nga shpallja e pavarësisë.

"GJND-ja ka vendosur në favor të Kosovës në të gjitha çështjet dhe unë i bëj thirrje shteteve të cilat nuk e kanë njohur që të vazhdojnë përpara me proceset për ta njohur Kosovën" theksoi Hyseni.

Ai ka theksuar me tutje se "tani, presim me padurim njohjet tjera të Kosovës dhe  bëj thirrje të gjitha shteteve të cilat e kanë shtyer njohjen e Republikës së Kosovës në pritje të Mendimit të Gjykatës, që tani t'a njohin Republikën e Kosovës." 

Mirëpo një gjë të tillë e kundërshtuan Rusia, Kina Brazili dhe Gobana. Përfaqësuesit e këtyre shteteve deklaruan se rezoluta 1244 ka bazën juridike për vendosjen e paqes dhe sigurisë në Kosovë dhe në rajon.

Serbia prapë kërkojë negociata për statusin e Kosovës, mirëpo shtetet më me ndikim SHBA-ja dhe Anglia e ritheksuan se çështja e statusit të Kosovës është diçka e mbyllur duke respektuar integritetin territorial të saj.

Në anën tjetër ministri i punëve të jashtme të Serbisë Vuk Jeremiç, prapë shprehu qëndrimin kundër pavarësisë së Kosovës duke thënë se është në kundërshtim me të drejtën për vetëvendosje. “Pavarësisht vendimit të GJND-së, Serbia prapë do të vazhdojë ta mbrojë sovranitetin e saj”, tha ai.

Jeremiç edhe vendimin e GJND-së e quajti të dështuar për shkak se sipas tij nuk ka arrit ta dënojë ndarjen e Kosovës nga Serbia. “Gjykata ka dhënë një vendim teknik, ndërsa ka dështuar të dënojë ndarjen e Kosovës. GJND-ja ka thënë se shpallja e pavarësisë nuk e ka thyer rezolutën 1244 dhe kjo ka lënë keqkuptime”, tha Jeremiç.

Ndërsa shefi i UNIMK-ut, Lamberto Zannier paraqiti raportin për 3 mujorin e fundit për gjendjen e sigurisë në Kosovë duke e konsideruar si relativisht stabile.
 

Elhami Ismajli

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)