26 Mars 2023

Kriza: Greqia shet ishujt

Athinë, 26 qershor - Për shkak të krizës ekonomike Greqia ka vendosur që të shesë ishujt e saj.

Sipas "The Guardian" Athina është gati të nxjerrë në treg disa nga ishujt e saj , dhe kjo për të paguar borxhet e mëdha që vendi ka marrë muajt e fundit nga BE dhe FMN për të evituar kolapsin ekonomik.

E përditshmja britanike pohon se edhe një zonë në ishullin e Mykonos, destinacioni kryesor turistik grek, do të nxirret në shitje.

Ky territor, pronë e qeverisë, do t'i jepet një manjati të huaj që është gati të investojë miliona euro për ndërtimin e një resorti turistik.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)