21 Shtator 2023

Koreja e Veriut lëshon një raketë 'të dyshimtë'

Seul, 7 maj - Koreja e Jugut dhe Japonia njoftuan se Koreja e Veriut lëshoi ​​një raketë “të dyshimtë” në drejtim të Detit të Japonisë.

Në një deklaratë të bërë nga zyrtarët e Koresë së Jugut, nuk është specifikuar se sa larg është lëshuar raketa në brigjet lindore të Koresë së Veriut dhe për çfarë lloj rakete bëhet fjalë.

Ministria e Mbrojtjes e Japonisë gjithashtu deklaroi se raketa e lëshuar mund të jetë balistike.

Me testin e fundit, Koreja e Veriut kreu testin e 15-të që nga fillimi i vitit 2022.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)