27 Mars 2023

Konflikti Kosovë-Serbi, sfidë kryesore e vitit 2010

Lubjanë, 9 qershor - Eurodeputeti austriak, Hanes Svoboda, ka vlerësuar se konflikti mes Serbisë dhe Kosovës mbetet sfidë kryesore në vitin 2010, ndonëse siç thotë, Serbia ka treguar "një pjekuri të lartë politike" dy vjet pas shpalljes së pavarësisë Kosovës.

Në një artikull të publikuar në Institutin Ndërkombëtar për Studime të Lindjes së Mesme dhe Ballkanin (IFIMES) në Lubjanë, Svoboda, thotë se retorika e saj (e Serbisë) nacionale, politike dhe ndërkombëtare është tepër e orientuar rreth konfliktit, gjë që pengon progresin e këtij shteti dhe të rajonit në fushën e integrimit rajonal.
 

Svoboda pohon se udhëheqja politike serbe si dhe ajo kosovare bëjnë përpjekje të mëdha diplomatike sa i përket çështjes së mosnjohjes apo njohjes së Kosovës, në vend se të merren me probleme urgjente sociale-ekonomike kombëtare dhe rajonale, të cilat ndikojnë në jetën e përditshme të njerëzve.

Pas mendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për shpalljen e pavarësisë së Kosovës, Svoboda shpreson që Serbia dhe Kosova do të arrijnë që të "vendosin një dialog të ri" për të orientuar marrëdhëniet e tyre të ardhshme dhe të sqarojnë "rolin e Serbisë në Kosovë". Në këtë aspekt, thotë Svoboda, BE duhet t'u ndihmojë të dyja palëve që të zhvillojnë strategjinë e cila është në interes të të gjithë qytetarëve të Kosovës.

Svoboda thotë se nga këndvështrimi pozitiv duhet shikuar zgjedhjet e fundit lokale ku është vërejtur një pjesëmarrje e dukshme e pakicës serbe në atë proces, gjë që bën me dije për gatishmërinë që përmes përfaqësuese të tyre të marrin fatin politik në duart e tyre.

Meriton mirënjohje udhëheqja e Kosovës për faktin se ka arritur të vendosë marrëdhënie të mira fqinjësore me të gjitha qeveritë në rajon, tha Svoboda.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)