21 Shtator 2023

Kinë, mbi 100 viktima nga rrëshqitjet e tokës

Pekin, 8 gusht - Mbi 100 persona kanë gjetur vdekjen dhe 2 mijë të tjerë rezultojnë të zhdukur si pasojë e rrëshqitjeve të tokës në veri-perëndim të Kinës.

Rrëshqitjet e dherave u shkaktuan si pasojë e reshjeve të shumta të shiut që kanë përfshirë provincën Guansu.

 

Autoritetet lokale shpallën gjendjen e jashtëzakonshme dhe në terren ndodhen mbi 2500 ushtarë ndërkohë që veç forcave të tjera në terren pritet të mbërrijë edhe kryeministri i vendit, Uen Jibao.

Vazhdojnë kërkimet e grupeve të shpëtimit ndërkohë që autoritetet i druhen përkeqësimit të bilancit si pasojë e numrit të madh të të zhdukurve. Në disa zona mungon energjia elektrike dhe telekomunikacioni është i ndërprerë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)