29 Maj 2023

Kievi kthehet në një varrezë për shumë tanke të Vladimir Putinit

Kiev, 2 prill - Kievi, kur para më shumë se 1 muaji, ishte i gjallëruar me njerëz që jetonin një jetë normale, tani është kthyer në një varrezë për shumë tanke të Vladimir Putinit.

Ukrainasit vazhdojnë kundërsulmet e tyre të suksesshme rreth kryeqytetit.

Kolonat e automjeteve të blinduara ruse janë kthyer në rrënoja ndërsa trupat e Presidentit Volodymyr Zelenskyy vazhdojnë të zmbrapsin forcat ruse dhe në disa raste rimarrin rrugë dhe vendbanime pranë Kievit.

Ndërsa njësitë ukrainase përparojnë, ato ndeshen me tanke të djegura dhe automjete transporti të personelit të armatosur rëndë që qendrojne ne rrugët dikur të populluara nga udhëtarët që do të kishin shkuar brenda ose jashtë kryeqytetit.

Por gjetje shumë më të frikshme po zbulohen në fshatrat dhe qytetet në shtrirjen urbane të Kievit. Pas rimarrjes së Buçës nga forcat ruse, trupat ukrainase gjetën trupat e 20 burrave me rroba civile në një rrugë të vetme.

Presidenti Zelensky paralajmëroi se forcat në tërheqje të Moskës po lënë pas situata ‘katastrofike’ duke minuar zonat jashtë shtëpive të tyre, duke braktisur pajisjet e tyre të shkatërruara dhe ‘trupat e të vrarëve’.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 maj 2023

- Deputetja e Parlamentit Evropian dhe Raportuesja e Përhershme për Kosovën Viola Von Cramon - Taubadel do të mbajë një konferencë për shtyp. (Shtëpia e Evropës në Prishtinë përballë Zyrës së BE-së, ora 11:30)
 
- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që përcaktojnë shumën e beneficionit në lartësi të pagës minimale, procedurat e caktimit të pagës minimale dhe shkallët tatimore në të ardhurat personale vjetore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:30)

- Koncerti i radhës, bashkëpunim i Chopin PianoFEST Prishtina me Filharmonine e Kosovës, sjell në skenë 2 artistë të shquar  nga Mbreteria e Bashkuar Peter Donohoe, doajenin e pianos dhe dirigjentin Robert Guy, për të performuar së bashku me Filharmoninë e Kosovës Koncertin nr.3 të S. Rachmaninof, me rastin e 150 vjetorit të këtij kompozitori gjenial të epokës së romantizmit. (KlanArena, ora 20:00)