26 Mars 2023

KE inkurajon forcimin e EULEX-it

Strasburg, 22 qershor - Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës përmes rezolutës inkurajon Bashkimin Evropian, të vazhdojë të forcojë misionin e EULEX-it, të përmirësojë imazhin publik të Kosovës si dhe të forcojë praninë dhe rolin e vet në veri të Kosovës.

Asambleja po ashtu i bën thirrje autoriteteve në Kosovës të sigurojnë bashkëpunim të plotë me EULEX-in, në kontekst të hetimit të krimeve të rënda dhe krimeve të luftës.

Po ashtu bëhet thirrje që të sigurohet pavarësia e mediave dhe promovimi i rolit të medias si katalizator i dialogut ndëretnik dhe i pajtimit në veçanti me një buxhet të pavarur për transmetuesin publik RTK si dhe me sigurimin e pavarësisë së bordit të RTK-së.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)