29 Mars 2023

Jeremić falënderon Pakistanin për mbështetje

Beograd, 6 mars - Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë Vuk Jeremić falënderoi Pakistan për mbështetje e tij dhe për mosnjohjen e pavarësisë së Kosovës, tha e përditshmja Blic.

"Ne jemi mirënjohës për solidaritetin dhe mbështetjen," tha Jeremiç në një intervistë me Daen, e përditshmja më e njohur në gjuhën angleze në Pakistan. 


Ai tha se dy të tretat e botës, përfshirë Pakistani, nuk kanë njohur shpalljen e njëanshme të pavarësisë së Kosovës.


Pakistani ka pothuajse 160 milion njerëz, është vendi i dytë më i madh mysliman në botë, dhe një nga anëtarët më me ndikim të Organizatës së vendeve islame dhe lëvizjes së painkuadruarve.


Jeremiç është i pari ministër i jashtëm serb që viziton vendin që nga rënia e ish-Jugosllavisë.


Ai u takua me Kryeministrin Pakistanez Yousuf Raza Gilani dhe ministrin e jashtëm Shah Junaid Qureshi.


Gilani i bëri thirrje Beogradit të mbështesë sektorin ekonomik duke investuar në projekte të përbashkëta në Pakistan në fushat e hidro-energjisë, bujqësisë, peshkimit, dhe bulmetit dhe industrisë blegtorale.

 

Ai tha se Pakistani do të përdorë ekspertizën dhe teknologjinë e Serbisë , veçanërisht në sektorin e hidro-energjisë, në mënyrë që të tejkaloj problemet me energjinë elektrike, një tjetër e përditshme në gjuhën angleze, ndërkombëtare Neës, raportoi.

"Hapja e ambasadës serbe në Islamabad do të kontribuojë në bashkëpunimin në ekonomik dhe tregtar midis dy vendeve dhe forcimin e lidhjeve midis popujve", tha Gilani.


Jeremiç tha se Serbia shpreson të nënshkruajë disa marrëveshje me Pakistanin në fushat e tregtisë, bujqësisë, farmaceutike, hidro-energjisë, ndërtimtarisë, dhe të mbrojtjes, të cilat do ta bëjnë bashkëpunimin ekonomik dhe kulturor midis dy vendeve më të mirë.


Ai i tha homologut të tij pakistanez kanë njoftuar se Beogradi ka themeluar një fondacion për dhënien e bursave për studentët e Pakistanit, përmes të cilit pesë studentë në vit do të shkollohen në universitetet serbe.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 mars 2023

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për mbrojtjen e konsumatorit. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë diskuton rreth çështjeve vijuese nga fushëveprimi i Komisionit. (Kuvendi, salla N302, ora 10:00)

- Qendra e Kosovës për Eksport organizon ngjarjen “Rritja e eksportit përmes platformës KoEx”. (Hotel Sirius, ora  10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive Ekzekutive. (Kuvendi, salla N10, ora 11:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për Prokurorin e Shtetit si dhe ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për trajtimin e ndërtimeve pa leje. (Kuvendi, salla N303, ora 11:00)

- Promovohet romani “Duke ndjekur fluturat” i autores Hana Hoxha, i cili ka si fabulë edukimin e nxënësve/fëmijëve për rolin e policisë në sigurinë e tyre. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Bëhet inaugurimi i punëtorisë së Floktarisë në Qendrën e Kompetencës “Shtjefën Gjeçovi”, e cila do të shërbejë për zbatimin e mësimit dual ku merr pjesë edhe ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci. (Shtjefën Gjeçovi në Prishtinë, ora 13:00)