24 Mars 2023

Jakshiq: Pa Rusinë nuk mund ta ruajmë Kosovën

Beograd, 4 gusht - I ashtuquajturi kryetar i Këshillit të komunave serbe në Kosovë, dhe deputeti i PDS-së në Kuvendin e Serbisë, Marko Jakshiq, ka thënë të mërkurën për mediat serbe në veri të Mitrovicës, se ministri i jashtëm Jeremiq, në mbledhjen e Këshillit të KB-së nuk ka arritur t’i prezantojë çështjet kyçe në lidhje me pozitën e serbëve të Kosovës.

Sipas tij, Jeremiq nuk ka paraqitur detajet rreth faktit se “në baza të pastrimit etnik të serbëve, duke shpërngulur kështu më shumë se 220 mijë njerëz, është duke u ndërtuar edhe një shtet shqiptar në Ballkan”.

Ai ka potencuar se ministri Jeremiq ka gabuar, sepse duke përmendur bisedimet në mes të Beogradit dhe Prishtinës, ka lënë anash çështjen e bisedimeve rreth statusit të Kosovës.

“Serbia dhe shumë njerëz në këtë mënyrë mund të kuptojnë se shteti serb, ministri, por edhe të tjerët, janë pajtuar me Kosovën e pavarur, dhe se tani kanë ngelur vetëm çështja e kufijve dhe çështjet tjera teknike”, është shprehur Jakshiq.

Duke shprehur pakënaqësinë e tij me paraqitjen e ministrit para Këshillit të OKB-së, Jakshiq ka shtuar se vendimi i GJND-së prezanton politikën e gabuar të Serbisë ndaj Kosovës.

“Serbia nuk është duke mbrojtur Kosovën në mënyrën e duhur, dhe se Kosova nuk mund të bëhet shtet shqiptar, nëse një gjë të tillë ne nuk e dëshirojmë. Kam frikë se me një politikë të tillë, të ngadalshme dhe fleksibile, në raste të caktuara edhe pro shqiptare, ne dërgojmë ujë në mullirin e shqiptarëve, shenjë kjo që nuk është e mirë për ekzistimin e serbëve në Kosovë”, ka thënë Jakshiq.

Ai ka tërhequr vërejtjen se Serbia duhet të porosisë qartë se nuk ka ndarje të Kosovës dhe duhet që të mbështetet më shumë në Rusinë, pa të cilën, sipas tij, Kosova nuk mund të mbrohet.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)