24 Mars 2023

Ivanoviq: Modeli i Qipros për Kosovën

Beograd, 25 qershor - Përfaqësues të institucioneve të Serbisë kanë përsëritur qëndrimin e tyre për një zgjidhje kompromisi për statusin e Kosovës, i cili sipas autoriteteve në Prishtinë nuk mund të diskutohet më.

Sekretari i shtetit në qeverinë e Serbisë, Oliver Ivanoviq, ka deklaruar se një prej zgjidhjeve do të mund të ishte 'modeli i Qipros', një shteti të ndarë, që është pranuar në BE.

Ideja për një Kosovë të ndarë, është hedhur në prag të vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës, që do të mund të hapte rrugën për bisedime të reja mes Prishtinës e Beogradit.

"Zgjidhja duhet të jetë e tillë që do të jetë e kënaqshme për të dyja palët ose të jetë njëlloj e pakënaqshme për të dyja palët, ndërkohë që ne sot nuk e kemi një zgjidhje të tillë," tha zoti Ivanoviq lidhur me vendimin e GjND-së.

"Insistoj që modeli i Qipros është modeli më i mirë për ne, megjithëse kam hasur në qëndrime shumë negative ndaj kësaj ideje," tha sekretari serb për Kosovën.

"Nëse nuk mund të merremi vesh atëherë më mirë të mos e zgjidhim problemin dhe të presim një kohë më të mirë për zgjidhje,” tha zoti Ivanoviq.

Sipas tij të dyja palët duhet të tregojnë pjekuri politike dhe të jenë të hapura për zgjidhje sepse ato, tha Ivanoviq, "janë në interes të rajonit".

Por, autoritetet në Kosovë dhe mekanizmat ndërkombëtarë kanë përsëritur qëndrimin për mosndryshim të kufijve, meqë kjo do të krijonte probleme të reja në rajonin e Ballkanit.

Prishtina zyrtare ka deklaruar se është e hapur për dialog me Beogradin zyrtar për çështjet e interesit të përbashkët, duke përjashtuar mundësinë e rihapjes së çështjes së statusit, që sipas saj është përmbyllur me pavarësimin e vendit në shkurt të vitit 2008 dhe me njohjen e saj nga 69 vende të botës.

Bisedimet mes Prishtinës e Beogradit, për çështjet e interesit të përbashkët, janë paralajmëruar të zhvillohen nga vjeshta e këtij viti, pasi të jetë dhënë mendimi i Gjykatës së Drejtësisë, që megjithatë thuhet se nuk është detyrues për asnjërën palë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)