31 Mars 2023

GJND sot pritet opinioni për pavarësinë e Kosovës

Hagë, 22 korrik - Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë do të japë sot në mesditë mendimin e saj këshillues lidhur me ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës, akt ky që do të tërheqë mjaft vëmendje, për vetë ecurinë e procesit të njohjeve të shtetit të ri.

Diplomacia ndërkombëtare e ka zhvendosur, gjatë këtyre ditëve, vëmendjen e saj në seancën e pritshme të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, ku pritet shpallja e arsyetimit pas ankesës që Serbia ka paraqitur si refuzim të shtetësisë së Kosovës.

Deklarata të shumta janë përcjellë në mediumet e përbotshme, por sidomos ato të rajonit.

Ndërkohë, delegacionet përfaqësuese të Serbisë dhe Kosovës kanë udhëtuar për të qenë prezent në seancën e shumëpritur. Sidoqoftë vendimi i GJND-së, palët politike të dy shteteve janë përgatitur për deklarata dhe qëndrime të ndryshme.

Kuvendi i Kosovës do të nxjerrë një deklaratë pas shpalljes së opinionit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për ligjshmërinë e pavarësisë së Republikës së Kosovës. Kjo deklaratë do të harmonizohet mes grupeve parlamentare dhe do të jetë në mbështetje të opinionit të GJND-së.

Beogradi zyrtar ka paralajmëruar dorëzimin në OKB të një rezolute ku do të kërkojë rinisjen e bisedimeve me Prishtinën për statusin e Kosovës.

Përkundër kësaj, është paralajmëruar një rezolutë tjetër që bën thirrje për njohje të reja ndaj Kosovës.

Nga ana tjetër Serbia e ka shtuar presionin ndaj shteteve fqinje që kanë njohur Kosovën.

Pavarësia e shpallur më 17 shkurt të vitit 2008, është tashmë njohur nga 69 shtete anëtare të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, 22 prej të cilave janë vende anëtare të Bashkimit Evropian.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përgatiten që pas fjalës së Hagës, të bindin së paku 40 shtete që ta njohin pavarësinë e Kosovës.

Me këtë, SHBA-ja dëshiron t’i prishë planet e Serbisë për Rezolutën që do të kërkonte negociata të reja në OKB. Në këtë mënyrë, plani është që deri më 15 shtator, kur nis punimet Asambleja e Përgjithshme, shteti i Kosovës të jetë njohur nga 110 shtete, në mënyrë që të arrihet shumica aty.

Madje, edhe mund të kërkohej një vend për Kosovën në OKB. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023 - Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)