22 Mars 2023

Gjermania do të dërgojë sistemin multi raketahedhës në Ukrainë

Berlin, 16 qershor - Gjermania do të dërgojë në Ukrainë sistemin multi-raketahedhës "Mars 2".

Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Christine Lambrecht në një deklaratë në Bruksel tha se Ukraina ka nevojë për armë që përdorin kryesisht njësitë e artilerisë.

"Si Gjermani kemi vendosur të dërgojmë në Ukrainë 3 sisteme multi-raketahedhës 'Mars 2' dhe qindra raketa që ndodhen në inventarin e ushtrisë tonë. Ndërsa edhe trajnimin për sistemin 'Mars 2' do ta kryejmë me partnerët tanë të SHBA-së dhe Britanisë së Madhe", shtoi Lambrecht.

Christine Lambrecht vuri në dukje se sistemet 'Mars 2' janë planifikuar të dërgohen në Ukrainë në fund të muajit korrik ose në fillim të muajit gusht.

Në fjalën e saj, Lambrecht shtoi se këtë mbështetje e japin për mbrojtjen e sovranitetit të Ukrainës.

Sllovakia ka njoftuar se ka kryer ndihmë ushtarake për Ukrainën.

Ministri sllovak i Mbrojtjes, Jaroslav Nad njoftoi për ndihmat e vendit nga media sociale pas takimit të Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës të mbajtur mbrëmë në Bruksel.

Nad tha se krahas helikopterëve të serisë 5 Mi kanë dhënë Ukrainës mijëra raketa 'Grad' 122 milimetër.

SHBA-ja ka njoftuar se do t'i dërgojë Ukrainës sistemin raketor të drejtuar me rreze të mesme (HIMARS) dhe sistemin e multi-raketahedhësve me udhëzues GMLRS, ndërsa Britania do të dërgojë në Ukrainë multi-raketahedhësin M270 MLRS.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 mars 2023

- Asociacioni i Qendrave për Punë Sociale dhe Departamenti Punë Sociale, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ditën e dytë të konferencës se dytë Nacionale për shënimin e Ditës Botërore të Punës Sociale. (Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës, ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës në bashkëpunim me Iniciativën Kosovare për Stabilitet organizojnë panel diskutimi me temë “Formalizimi i punësimit”. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon takim publik për hartimin e Koncept Dokumentit të Fushës së Ujërave. (Hotel Garden, ora 10:00)

- Ideatorët e platformës "Liria ka emër", Eliza Hoxha dhe Ismail Tasholli, do të vizitojnë Organizatat e dala nga lufta të UÇK-së. (Zyrat e Organizatave të dala nga lufta të UÇK-së, ora 11:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, vizitojnë Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK, ku planifikohet të fillojnë shërbimet për Fertilizim të Asistuar Mjekësor (FAM) në shërbimin publik. (Klinika Gjinekologjike në QKUK, ora 11:00)

- Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, jep mesazhin me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. (Selia e BIK-ut, ora 11:00)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Në shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës zhvillon një vizitë në shkollën "Thimi Mitko" në Gjilan. (Gjilan, ora 13:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Transparency International organizon tryezën e diskutimit “Buxhetimi gjinor në kuadër të partive politike në Kosovë”, një diskutim i përbashkët mes kryetareve të forumeve të grave të partive kryesore në vend, trupave menaxhuese zgjedhore, shoqërisë civile dhe korit diplomatik në vend. (Hotel Sirius, ora 14:00)