27 Mars 2023

Francë, moti i keq, 25 viktima

Paris, 18 qershor - Përkeqësohet edhe më tej bilanci i viktimave si pasojë e motit  të keq që ka përfshirë jugun e Francës.

Autoritetet njoftojnë se numri i viktimave shkoi në 25 dhe 13 të tjerë rezultojnë të zhdukur. Situata mbetet kritike në rajonin e Del Varit, ku mijëra persona janë bllokuar nga ujërat, pa energji elektrike, ujë të pijshëm dhe telefoni.

Katastrofa që ka përfshirë zonat jugore, ka ndezur debatin në vend mbi përgatitjen e autoriteteve dhe popullsisë franceze për të përballuar gjendjet emergjente, si kjo në fjalë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)