26 Mars 2023

Forcat ruse që sulmuan Ukrainën kanë humbur 5.710 ushtarë

Kiev, 1 mars - Shtatmadhoria e Ushtrisë së Ukrainës ka njoftuar se forcat ruse që sulmuan Ukrainën kanë humbur 5.710 ushtarë.

Shtatmadhoria lëshoi një njoftim për humbjet e palës ruse në pesë ditët e fundit. U theksua se janë vrarë 5.710 ushtarë rusë që sulmuan Ukrainën, ndërsa janë zënë rob 200 të tjerë.

Theksohet se në pesë ditët e fundit janë shkatërruar 29 avionë rusë, 29 helikopterë, 198 tanke, 846 automjete të blinduara, 77 topa dhe dy anije.

Ushtria ukrainase shkatërroi gjithashtu 24 sisteme raketore, 305 automjete, 60 cisterna, shtatë sisteme të mbrojtjes ajrore dhe tre mjete ajrore pa pilot të forcave ruse.

Në këto shifra nuk përfshihen të dhëna për konfliktet aktuale në vend.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)