27 Mars 2023

Dy Koretë shkëmbejnë të shtëna paralajmëruese në kufi

Seul, 24 tetor - Ushtria e Koresë së Jugut tha më 24 tetor se ka kryer të shtëna paralajmëruese drejt një anijeje të Koresë së Veriut që kaloi kufirin de fakto detar të shtetit, duke shtyrë Veriun që të veprojë njësojë.

Javëve të fundit, Phenjani ka kryer një sërë testimesh të armëve, përfshirë edhe ato që pretendon se janë stërvitje taktike bërthamore, teksa në kundërpërgjigje, Seuli dhe Uashingtoni kanë kryer stërvitje të përbashkëta ushtarake.

Me bisedimet që kanë ngecur, raportet midis dy Koreve janë në një prej pikave më të këqija në vitet e fundit. Muajin e kaluar, lideri verikorean, Kim Jong Un, deklaroi se shteti i tij është një fuqi “e pakthyeshme” bërthamore, duke i dhënë fund në mënyrë efektive negociatave mbi ndalimin e programit të tij të armëve bërthamore.

Pavarësisht se asnjëherë zyrtarisht nuk është njohur si marrëveshje e armëpushimit, pakti i viti 1953 i dha fund armiqësive pas Luftës Koreane, por megjithatë çështjet e kufirit detar vazhdojnë të mbesin pikë e nxehtë mes dy shteteve, të cilat më herët edhe janë përleshur për këtë çështje.

Shtabi i Përgjithshëm i Koresë së Jugut tha se një anije tregtare verikoreane kaloi në ujërat e saj, prandaj ushtria reagoi.

“Koreja e Veriut po vazhdon provokimet dhe pretendimet e pamatura që minojnë paqen dhe stabilitetin në Gadishullin Korean dhe në komunitetin ndërkombëtar”, tha ushtria jugkoreane, duke kërkuar nga Veriu që të ndalë këto veprime.

Ndërkaq, ushtria verikoreane tha se një anije ushtarake e Jugut “shkeli” në kufirin de fakto, duke pretenduar se ushtria jugoreane hyri 2.5 kilometra në ujërat e Veriut.

Shkëmbimi i të shtënave paralajmëruese erdhi pasi Koreja e Veriut ka kryer gjatë këtij viti testime të raketave, përfshirë edhe një raketë me rreze të gjatë veprimi, që ka fluturuar mbi Japoni.

Seuli së fundmi ka mbajtur stërvitje ushtarake dhe Shtetet e Bashkuara kanë dislokuar në rajon një avion me kapacitet bërthamor dhe ka zhvilluar stërvitje ushtarake me Seulin dhe Tokion. /REL/

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)