18 Prill 2024

Buçkovski: Shkëmbimi i territoreve rrezik për rajonin

Shkup, 1 korrik - Ish kryeministrit maqedonas, Vllado Buçkovski, thotë se shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, përbën rrezik edhe për vendet tjera të rajonit.

Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, përbën rrezik edhe për vendet tjera të rajonit.

Sipas ish kryeministrit maqedonas, Vllado Buçkovski, Maqedonia është vendi që do të bartë pasojat më të mëdha nga një tregti eventuale mes Prishtinës dhe Beogradit për shkëmbimin e veriut të Kosovës me komunën e Preshevës.

Buçkovski thotë se shpëtimi i vetëm nga skenarët për ndryshimin e kufijve në Ballkan, është anëtarësimi i rajonit në NATO.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)