26 Mars 2023

Beogradi drejt zbutjes së rezolutes për Kosovën

Beograd, 7 shtator - Serbia duket se ka filluar të dorëzohet përballë presionit në rritje të Bashkimit Europian lidhur me rezolutën për Kosovën.

Kjo pretendohet nga shtypi serb, që i referohet burimeve diplomatike. Gjithashtu, njoftohet se marrëveshja re do të formalizohet në takimin e sotëm mes presidentit serb, Tadiç e kryediplomates europiane, Ashton.

Sipas gazetave “Blic”, “Politika” dhe “Danas”, në dokument nuk do të figurojë pjesa që flet për shkëputjen e veriut të Kosovës dhe as ajo mbi dialogun rreth të gjitha çështjeve. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)