27 Mars 2023

Belgjikë, Partia Separatiste i fiton zgjedhjet

Bruksel, 14 qershor - Partia Separatiste që mbështet pavarësinë për rajonin holandisht folës të Belgjikës ka fituar numrin më të madh të vendeve në zgjedhjet parlamentare belge.

Rezultatet përfundimtare të votimeve të djeshme treguan se Aleanca e Re Flamane ka fituar 27 nga 150 ulëset në parlament.

Kjo është e para herë që një parti, e cila përkrah shpërbërjen e Belgjikës të fitojë më së shumti vota në zgjedhjet kombëtare.

Partia thotë se e mbështet ndarjen e Belgjikës ndërmjet Flandrisë në veri që flet holandishten dhe Valonisë në jug që flet frengjishten.

Por, nëse dëshiron të sundojë, partia do të duhet të formojë koalicion me partitë valone.

Socialistët, të cilët fituan më shumë vota në Valoni, 26, gjithashtu mund të jenë në situatë të formojnë qeverinë.

Raportet thonë se bisedimet për formimin e koalicionit të ri mund të zgjatin disa javë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)