27 Mars 2023

Belgjika merr kryesinë e radhës së Bashkimit Evropian

Bruksel, 1 korrik - Belgjika mori sot nga Spanja presidencën e radhës së Bashkimit Europian. Qeveria belge në gjashtë muajt e ardhshëm do të përshpejtojë vendosjen e rregullave më të ashpra për tregjet financiare.

Prioritet do të ketë gjithashtu Shërbimi i ri i Politikës së Jashtme Evropiane me mijëra diplomatë. Kryesimi i radhës në BE këtë herë bëhet i vështirë për shkak të formimit të qeverisë në Bruksel.

Kryeministri, Yves Leterme është përkohësisht në post. Koalicioni i tij ishte përçarë në fund të prillit nga konflikti për gjuhën mes flamandëve holandishtfolës dhe valonëve frankofonë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)