22 Shkurt 2024

Avioni misterioz i Ukraines që po tmerron rusët

Kiev, 25 shkurt - Pushtimi në shkallë të gjerë i Rusisë në Ukrainë është në ditën e dytë.

Deri më tani, provat konkrete aktuale të avionëve të humbur në aksion, qoftë rus apo ukrainas, kanë qenë të kufizuara, për të mos thënë të pakta, teksa hedhin poshtë për një luftë ajrore.

Mes kësaj atmosfere konfuze, historia e “Fantazmës së Kievit” një piloti hero ukrainas po merr krahë duke u shpërndarë herë si legjendë dhe herë si e vërtetë mes banorëve lokalë.

Ai drejton një avion MiG-29 Fulcrum, i cili raportohet se ka shënuar një numër të madh suksesesh gjatë këtyre dy ditëve të fundit që mbron qiellin e kryeqytetit duke rrëzuar gjashtë avionë armiq.

Në rrjetet sociale kanë qarkulluer video të këtij avioni që qarkullon herë pas here në qiellin e Kievit “në kërkim të preve të tjera” që vijnë nga toka ruse.

 Ukraina ka një numër shumë të vogël avionësh krahasuar me Rusinë, po ashtu sundon edhe ajrin me sistemet raketore S-300 dhe S-400, gjë që e bën tepër të vështirë që një avion kundërshtar të lëvizë në këtë zonë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)