26 Mars 2023

Australia do t'i ofrojë Ukrainës ndihmë ushtarake

Melbourne, 1 mars - Kryeministri australian, Scott Morrison, njoftoi se do të sigurojë 105 milionë dollarë australianë mbështetje për Ukrainën, e cila po lufton kundër Rusisë.

Në një konferencë për shtyp në kryeqytetin Canberra, kryeministri Morrison bëri deklarata në lidhje me ndihmën që do t'i japin Ukrainës, e cila është në luftë me Rusinë.

Duke theksuar se ata do të mbështesin qeverinë dhe popullin ukrainas, Morrison njoftoi se 70 milionë dollarë do të përfshijnë ndihmën ushtarake dhe 35 milionë dollarë do të përfshijnë ndihmën humanitare.

Morrison deklaroi se ndihma ushtarake përfshin pajisje, armë, municione dhe raketa.

Duke refuzuar të japë detaje rreth armëve, Morrison tha: "Unë nuk kam në plan të informoj qeverinë ruse për atë që do t'i dalë përpara".

Morrison deklaroi se armët dhe municionet që do të dërgohen në Ukrainë janë në rrugë e sipër.

Duke iu referuar ndihmave humanitare që do të ofrojnë, Morrison tha: "Ne do të japim 35 milionë dollarë australianë për të mbështetur përpjekjet e organizatave ndërkombëtare për strehim, ushqim, ujë, arsim dhe kujdes mjekësor".

Australia, e cila ka zbatuar sanksione të ndryshme kundër Rusisë, vendos ndalimin e hyrjes në vend për presidentin rus, Vladimir Putin dhe anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit rus, të cilët i konsideron përgjegjës për luftën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)