31 Mars 2023

Arrihet marrëveshja për Konferencën e Sarajevës

Bruksel, 11 maj - Ministri i Jashtëm spanjoll, Miguel Angel Moratinos deklaron se është arritur një marrëveshje lidhur me Konferencën e Sarajevës, e cila do të mbahet si takim jozyrtar i të gjitha palëve, ngjashëm sic mbahen takimet ministrore të BE-së.

"Mund t'iu konfirmoj se Konferenca e Sarajevës është përgatitur mirë, dhe se është arritur marrëveshje për ‘formulën Gymnich’ që do të zbatohet”, ka theksuar Moratinos, i cili kryeson Këshillin e Ministrave të BE-së.

Kryediplomati spanjoll ka deklaruar për agjencinë “Beta” se në bazë të kësaj formule është arritur marrëveshja me të gjitha palët, përfshirë Kosovën dhe Serbinë.

Moratinos shprehu dëshirën e BE-së që në Konferencën e Sarajevës të marrin pjesë jo vetëm 27 vendet anëtare të unionit, por edhe SHBA, Rusia dhe Turqia, në mënyrë që të sigurohet stabilitet i përbashkët dhe të forcohet e ardhmja e të gjitha vendeve të Ballkanit. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023 - Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)