04 Tetor 2023

Aleksejev: Kosova nuk është çështje teknike, por politike

Moskë, 3 qershor - Zyrtari i lartë i ministrisë së jashtme të Rusisë për Ballkanin, Aleksandar Aleksejev, deklaroi se Rusia angazhohet për bisedime për status ndërmjet Beogradit e Prishtinës.

“Bisedimet teknike definitivisht nuk mjaftojnë, pasi çështja e Kosovës nuk është teknike por politike”, i tha zoti Aleksejev gazetës beogradase Politika.

Ai mëtutje theksoi se ekzistojnë gjasë për negociata për statusin e Kosovës dhe se Rusia, në bashkëpunim me Serbinë, po përpiqet të krijoj kushte për këtë gjë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)